Kuzhina

Qofte me thjerrëza

Autori: Gazeta inFokus 13:01 | 17 January 2018

Përbërësit
1 gotë thjerreza
1,5 gota bollgur
1 qepë
1 lugë të gjellës salcë
1 gotë të çajit vaj vegjetal
1 lugë të gjellës Biber i zi
1 lugë kripë
gjysmë tube majdanoz
3,5 gota ujë

Hapat
1
Thjerrëzën e zieni në ujë, pastaj ia shtoni bollgurin, vajin vegjetal, qepën dhe e përzieni e gjithë glazurës derisa të zbuten qepët e vogla.

2
Salcen, majdanozin, erëzat ia shtoni përzierjës dhe e përzieni rreth 3-4 minuta.

3
Nga përzierja formoni qofte duke ia japur formën tuaj të dëshiruar.

4
Ju bëftë mirë!

Të tjera