Lajme

Reagon i regjistruari si 5 vjeçar veteran: Kam qenë në luftë

Autori: Gazeta inFokus 17:30 | 16 September 2018

Dan Dervishi nga Kosterci i Skënderajt është një prej të akuzuarve në aktakuzën e ngritur në Prokurorinë Speciale, për mashtrim me listat e veteranëve.

Dervishi në këto lista është regjistruar gabimisht me datëlindje në vitin 1991.

Megjithatë, në dokumentet e ministrisë së brendshme, ai figuron se ka lindur në vitin 1981.

Datëlindja e vërtetë

Në një përgjigje të shkurtë prë express, Dervishi ka theksuar se ka qenë pjesë e luftës së UÇK-së.

“Jam kanë në luftë”, ka deklaruar ai.

Të premten Prokuroria Speciale ngriti aktakuzë ndaj 12 personave, në lidhje me mashtrimet që u bënë me listat e veteranëve.

Të gjithë të akuzuarit ishin pjesë e komisionit qeveritar prë njohje dhe verifikim të statusit të veteranit.

Agim Çeku, Nuredin Lushtaku, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelë Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj, Fadil Shurdhaj e Xhavit Jashari, janë të gjithë të akuzuarit.

Të tjera