Kuzhina

Speca të mbushur

Autori: Gazeta inFokus 16:07 | 01 December 2017

Përbërësit

2 -3 domate të mesme të kuqe
5 speca ngjyra të ndryshme
1 thelbë hudhër
1 qepë e vogel
500 gr mish i bluar
1 oriz
melmesa si vegete, piper i kuq, piper i zi, rigon, borzilok etj
Pak kripë
50 ml vaj

Hapat

1
Qepen dhe hudhren e grijme imet dhe qesim ne tigan.

2
Shtojme vajin dhe fergojme derisa te zzbutet qepa.

3
Shtojme domatet e kuqe te qeruara dhe te grira imet.

4
Ziejm derisa te behen domatet ne forme salceje.

5
Ne kete mase shtojme mishin e bluar,melmesat dhe orizin.

6
Perzijme dhe fergojme derisa mishi te ndrroje ngjyren.

7
Sepcat i pastrojme,largojme farat dhe prejme pergjysem per se gjati.

8
Mbushim specat me mishin e ferguar,dhe radhisim ne tepsi te lyer me pak vaj.

9
Persiper qesim kackavall te grire ne rende dhe domate te vogla per dekor.

10
Pjekim ne furre per 180 grade per 40 min uta.

11
Qe tava me specat e mbushur te behet me e bute e mbulojme me alufolie dhe 10 minuta para se te perfundoj,largojme alufolien,ne kete menyre mishi zihet me shpjete dhe mbetet i bute.

Të tjera