Kuzhina

Tartolet

Autori: Gazeta inFokus 16:05 | 04 December 2017

Përbërësit

100 gr gjalpë
2 lugë të gjellës sheqer
2 lugë të gjellës miell
1 vezë
miell
PËR KREM
2,5 gota qumësht
4 lugë të gjellës sheqer
1 vezë
2 lugë të gjellës miell
1 lugë të gjellës nisheste
1 vanilje

Hapat

1
Të gjithë përbërësit i derdhni në një tenxhere dhe i përzieni në temperaturë mesatare, e largoni tenxherën nga zjarri dhe e lëni të ftohet.

2
Pas ftohjës e përzieni e gjithë glazurën, glazurën e vendosni në frigorifer për ngrirje të qëndrojë rreth 30 minuta.

3
Pas pritjës glazurën e vendosni nëpër kallëpa dhe i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 160 gradë celsius.

4
Ju bëftë mirë!

Të tjera