Kuzhina

Tiramisu me vishnje

Autori: Gazeta inFokus 17:16 | 22 May 2018

Përbërësit
300 gr vishnje
300 gr biskota
100 gr sheqer
4 sheqer vanilije
5 decilitra shtalpe e embel
250 gr gjizë
½ lugë e vogël kanellë
3 decilitra kafe e zezë
50 gr çokollatë

Hapat
1
Në enë të përshtatshme bashkohen gjiza, sheqeri, sheqer vanilja dhe kanella.

2
Shtalpa e ëmbël tundet derisa nga ajo të fitohet një shkumë e trashë dhe pastaj i shtohet masës me gjizë, të përgatitur paraprakisht, përzihet ngadalë.

3
Biskotat ngjyhen në kafenë e zezë dhe me gjysmën e biskotave mbulohet fundi i kallëpit drejtkëndësh për ëmbëlsira, biskotat e renditura lyhen me gjysmën e masës së përgatitur.

4
Masa mbulohet me biskotat e mbetura, renditen vishnjet e kulluara, lyhen me masën e mbetur dhe përmbi u hedhet çokollatën e grirë nerende.

5
Ju bëftë mirë!

Të tjera