Kuzhina

Tortë festive

14:38 | 01 November 2017 Autori: Infokusi

Përbërësit

15 vezë
350 gr sheqer pluhur
300 gr çokollatë
375 gr margarin
2 qese pluhur për krem pana

15 lugë sheqer
360 gr arra të bluara
3 luge miell

Hapat

1
Per kete embelsire se pari pergadisim kremin.

2
Per kremin perzijme 15 te verdha te vezes me sheqerin dhe ziejme mbi avull.

3
Largojme nga zjarri dhe shtojme cokollaten e shkrire dhe margarinen e tundur ne mase kremoze.

4
Ne kete krem shtojme dhe krem panen e tundur ne shkume sipas udhezimeve ne qeske.

5
Pastaj perzijme 15 te bardhat e vezes ne shkume,shtojme shtojme 15 luge sheqer dhe perzijme derisa te shkrihet sheqeri.

6
Shtojme arrat e bluara dhe miellin dhe perzijme.

7
Nga kjo mase pjekim tri shtresa ne kallep 22 te mbuluar me leter per pjekje.

8
Secilen nga petet e pjekura i lyejme me nga tri luge krem,kurse me kremin e mbetur lyejme tere torten nga jasht.

9
Dekorojme me therrime cokollate

 

Etiketa:

Të tjera