Kuzhina

Torte me karrotë dhe arra

Autori: Gazeta inFokus 16:05 | 13 November 2017

Përbërësit

3 vezë
1 gotë qumësht
1 gotë sheqer pluhur
gjysmë gote vaj vegjetal
1 gotë arra
2 karrota
1 lugë të çajit kanellë
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
3 gota miell

Hapat

1
Karrotat qërroni dhe bëni nerende, vezët dhe sheqerin i derdhni në një enë dhe i përzieni me mikser.

2
Glazurës ia shtoni qumështin, vajin, arrat, kanellën, karrotën e bërë nerende, pluhur pjekjën, vaniljën, së fundmi miellin dhe e përzieni rreth 10 minuta.

3
Glazurën e derdhim tek ena e pjekjës dhe e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

4
Ju bëftë mirë!

Etiketa:

Të tjera