Kuzhina

Torte me luleshtrydhe

Autori: Gazeta inFokus 14:37 | 10 November 2017

Përbërësit

500 ml qumësht
1 gotë sheqer pluhur
9 lugë bollgur
2 lugë margarinë
1 vanilje
1 lugë kokos
GLAZURA E LULESHTRYDHËS
10-12 luleshtrydhe
1 lugë sheqer pluhur

Hapat

1
Luleshtrydhet pastroni dhe ndani në dy pjesë, vendosni në blendar dhe përmbi hedhni sheqer pluhurin.

2
Në një tenxhere e derdhni qumështin dhe bollgurin, në temperaturë mesatare e vëni në zjarrë, tërë kohën duhet ta përzieni për tu mos u ngjitur.

3
Pasi fillon të trashët glazura ia shtoni vaniljën dhe e largoni nga zjarri.

4
Duke qenë e ngrohur glazura ia shtoni margarinën dhe në atë nxehtësi do të shkrihet margarina.

5
Glazurës pasi ti kalon ngrohtësia e parë ia derdhni përzierjën e luleshtrydhës dhe kokosin.

6
Tortën e përgatitur e derdhni nëpër tasa, tasat i vendosni në frigorifer të qëndrojnë rreth disa orë për ftohje.

7
Ju bëftë mirë!

Të tjera