Kuzhina

Tortë me vrima

14:34 | 10 November 2017 Autori: Infokusi

Përbërësit

6 vezë
6 luge sheqer
6 luge miell
4 luge kakao
150 ml qumësht
150 ml vaj
1 pluhur per pjekje
1 sheqer vanilje
PËRBËRSIT PËR KREMIN:
800 ml qumësht
6 luge sheqer
2 puding vanilje
100 gr margarin
2 qese Krem pana(shllag)

Hapat

1
Perzijme vezet em sheqerin derisa te shkrihet sheqeri,shtojme perbersit tjere dhe perzijme mire.

2
Masen e qesim ne kalle te lyer me vaj dhe te permillur me madhesi 35×40 dhe pjekim ne 200 grade per 10 minuta pastaj ulim temp ne 180 grade edhe per 10 minuta.

3
Me pas pandispanjen e pjekur e leme te ftohet.

4
Me gote te vogel nxjerrim forma te rrumbullakta.

5
Ne 100 ml qumesht te ftohet tretim pluhurin e pudinges,kurse pjesen tjeter te quemshtit e veme te vloje me sheqerin.

6
Perzierjen e tretur e shtojme tek qumeshti qe vlon dhe perzijme derisa te trashet kremi.

7
Ne kremin e ngroht shtojem margarinen dhe perzijme derisa te shkrihet margarina.

8
Me kete krem i mbushim vrimat ne pandispanje dhe pjesen e mbetur e shtrijme persiper.

9
Pasi te ftohet shtojme edhe krem panen(shllag) te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske.

10
Pasi te ftohet mire presim ne katrorka sipas deshires

Etiketa:

Të tjera