Kuzhina

Torte me sos çokollate

Autori: Gazeta inFokus 15:59 | 01 December 2017

Përbërësit

PËR TORTE
4 vezë
1 gotë sheqer
2 filxhana qumësht
1 filxhan vaj vegjetal
3 lugë të gjellës kakao
2 gota miell
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
PËR TA LAGUR TORTËN
2 gota qumësht
PËR KREM
2 gota qumësht
2 shllag krem
PËR SOS
sos çokollate

Hapat

1
Përbërësit e tortës derdhni në një enë dhe rend dhe përzieni me misker, glazurën e përgatitur e derdhni në enën e pjekjës për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius për 20-25 minuta.

2
Tortës së pjekur përmbi ia derdhim 2 gota qumësht, 2 krem shllaga i derdhim në një enë dhe i përziejmë me 2 gota qumësht

3
Krem shllagun e vendosim në frigorifer për të qëndruar rreth 15 minuta.

4
Sosin e çokollatës filloni ta përgatisni, atëher kur dëshironi ta shërbeni tortën ia derdhni sosin e çokollatës.

5
Ju bëftë mirë!

Etiketa:

Të tjera