Lajme

Trusk i pa kënaqur më vendimet e Serbis

Autori: Gazeta inFokus 20:23 | 25 April 2018

Kryetari i Këshillit Evropain, Donald Tusk, gjatë një takimi më Presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiç e porositi se Beogradi duhet të vendos vetë për të ardhmen e saj dhe jo Moska, Washingtoni, Ankaraja apo Brukseli, por vetë Serbia.

Në konferencën për media, pas takimit me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i cili në tërësi ka folur në gjuhën serbe, ai shprehi besimin se, duke njohur historinë serbe, Serbia nuk do të lejojë që të tjerët të vendosin për të.

Nesër, Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të vizitojë edhe Kosovën. Ai do të takohet me Presidentin Hashim Thaçi.

Tusk do të diskutojë edhe për formatin e Samitit të Sofjes, i cili do të mbahet me 17 maj.

Të tjera