Lajme

Vdes polici që ishte suspenduar nga puna për dënimin e shoferit të ministrit kosovar

Autori: Gazeta inFokus 20:28 | 25 April 2018

Zyrtari i Policisë së Kosovës nga Prizreni, Nazmi Jahiri ka ndërruar jetë pas një sëmundje të rëndë që kishte.

I ndjeri ishte suspenduar nga puna vite më parë pasi kishte dënuar shoferin e ministrit pa portofol, Rasim Demiri.

Më 13 korrik të vitit 2016 ai po bënte punën e zakonshme dhe kishte shqiptuar një gjobë për një person që kishte parkuar keq veturën.

Bëhet fjalë për shoferi ministrit të qeverisë “Mustafa”. Menjëherë pas këtij veprimi, Jahiri ishte larguar nga puna dhe të njëjtit iu kishte marrë arma dhe kartela zyrtare.

Rasti kishte shkuar edhe në Inspektoratin Policor të Kosovës, institucion ky që kishte konstatuar se veprimi i policëve nuk përbën vepër penale.

Ndërkohë, të kontaktuar nga gazeta Policia e Kosovës nuk ka dashur assesi të deklarohet për këtë çështje.

Zyra për Informim e PK-së ka bërë të ditur se “Drejtoria e Standardeve Profesionale ka zhvilluar hetime disiplinore ndaj policëve në fjalë, ku ka dalë me raport dhe rekomandim për Komisionin e Brendshëm Disiplinor që policët Jahiri dhe Sejfullahu shpallen të pafajshëm”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Vendimi për suspendim përpos që u ka shkaktuar dëme materiale dhe morale policëve, njëri nga ta e ka pësuar edhe më keq. Nazmi Jahiri, i cili ka punuar polic për afro 30 vjet, me të marrë vendimin për suspendim, për diçka që e ka quajtur absurde, ka marrë një sëmundje shëndetësore që e bën të paaftë për punë, duke u paralizuar.

Të tjera