Lajme

Veseli kujton Shaban Polluzhën

10:56 | 21 February 2018 Autori: Infokusi

Kyeparlamentari Kadri Veseli përmes një statusi ka kujtuar jetën dhe veprën e veprimtarit të çështjes kombëtarë, Shaban Polluzhës.

Veseli e ka cilësuar atë si burrë të madh të Kosovës.

“Sot kujtojmë me nderim rënien e heroit të Kosovës, Shaban Polluzha. Në dimrin tragjik të vitit 1945, ky burrë i madh i Kosovës, u priu mijëra djemve trima në kryengritjen e parë antikomuniste në Evropë. Kryengritja e Drenicës nxori në dritë karakterin brutal dhe antishqiptar të Jugosllavisë komuniste. Partizanët e Titos rrafshuan mbi 40 fshatra e vranë mijëra civilë të pafajshëm, por shëmbëlltyra e Shaban Polluzhës u kthye në frymëzim të lëvizjes sonë kombëtare për lirinë e Kosovës”, ka shkruar Veseli./Infokusi.com

 

Të tjera