Lajme

Veterani i UÇK-së kujton betejën e 14 marsit 1999

Autori: Gazeta inFokus 18:31 | 14 March 2018

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Godanci, përmes një postimi në ‘facebook’ ka kujtuar 14 marsin e vitit 1999.

Godanci ka shkruar se në atë ditë u zhvillua beteja e UÇK-së ë fshatin Dush, ndërsa e ka quajtur si betejën më të lavdishme të UÇK-së.

Më poshtë mund të gjeni postimin e plotë:

“14 Marsi i krenarisë.

Të nderuar miq të mi sot ishim të varrezat e Dëshmorëve të kombit.

Mëngjesi i 14 Marsit të vitit 1999 ishte një dit shumë e vështirë për ushtaret e UÇK- së të cilit ishin në fshatin Dush dhe rrethinë.

Fshati Dush u tentu që të rrethohet nga forcat ushtarako paramilitare e policore serbe,po falë vigjilencës së ushtrave të UÇK-së u artit që të largohet popullata civile.

Kjo betejë e cila lirisht mundë të thëmë ishte beteja ma e lavdishme e UÇK- së.

Më të kersitur pushka e parë nē Dush ,në ndihmë na erdhën ushtaret nga Sferka,Gremniku,Qupeva,Perqeva,Llapqeva

Damanek,Bubel,Lubizhdë, e shumë fshatrave të tjera.

Ku armikut ju shkaktuan humbje të medha në njërez.

Në këtë betej ranë për të mos vdekur kurrë,

Ramiz Berisha, Musli Berisha,Agim e Agron Gashi.

Lavdi Dëshmorëve të kombit!!!”

Etiketa:

Të tjera