Shëndetësi

Virusi i derrave të egër përhapet në Evropë

Autori: Gazeta inFokus 13:48 | 11 January 2018

Murtaja e derrit, e cila së pari u shfaq 90 vjet më parë në Gjeorgji, Spanjë dhe Portugali, është rishfaqur përsëri dhe është përhapur veçanërisht në vendet balitike, ku Ukraina është më e prekura, transmeton Indeksonline.

Është raportuar se virusi është transmetuar nga derrat e egër dhe se gjuetarët tani po vrasin sa më shumë që të jetë e mundur prej këtyre kafshëve.

Të tjera