Lajme

VV e Vushtrrisë i shkruan Kryesisë Qendrore: Aida Dërguti nuk na përfaqëson më në asnjë nivel vendimmarrës

Autori: Gazeta inFokus 11:05 | 11 December 2017

Pas shpërthimit të skandalit në Lëvizjen Vetëvendosje, ku deputetja Aida Dërguti e kishte quajtur mut Albin Kurti, kanë vazhduar reagimet e panumërta. Përpos në rrjetet sociale dhe nga shumë Pika të Lëvizjes Vetëvendosje që kanë kërkuar nga lideri i partisë, Visar Ymeri që të merren masa ndaj deputetes Aida Dërguti, një reagim i fuqishëm ka ardhur edhe nga edhe Qendra (dega) e Vetëvendosjes në Vushtrri, kryetare e së cilës është  Aida Dërguti.

Burime të portalit Veriu.info bëjnë të ditur se Qendra e Vushtrrisë këtë reagim e ka dërguar dje në zyrën qendrore të VV-së në Prishtinë, i cili do të prezantohet sot në mbledhjen Kryesisë së këtij subjekti politik që do të mbahet për shkak të zhvillimeve të fundit.

“Ne, ne vazhdimësi kemi kërkuar që të mbahet mbledhja e Këshillit të Qendrës për të diskutuar dhe marrë vendim lidhur me pozicionin e kryetares të Qendrës sonë (v.j. Aida Dërguti) mirëpo deri më sot nuk është mbajtur asnjë. Edhe mbledhja e paraparë për të dielën është anuluar, andaj si Qendër reagojmë si më poshtë: ‘Kryetarja e Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Vushtrri, Aida Dërguti, nga sot nuk na përfaqëson në asnjë nivel vendimmarrës brenda dhe jashtë Lëvizjes Vetëvendosje’”, thuhet në reagimin e bërë dje nga Këshilli i Qendrës së VV-së në Vushtrri, raporton Veriu.info.

Këtë shkresë me të cilën VV e Vushtrrisë nuk e njeh Aida Dërgutin për kryetare, burime të sigurta të portalit Veriu.info bëjnë të ditur se e kanë nënshkruar mbi 40 anëtarë të Këshillit të Qendrës dhe rreth 30 pjesëtarë të tjerë të strukturës së VV-së.

Ndryshe, ashtu siç ka raportuar dje portalit Veriu.info, sot Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë mbledhjen e Kryesisë, ku do të marrë qëndrim në lidhje me fyerjet që Aida Dërguti i ka bërë në drejtim të Albin Kurtit.

Të tjera